Každé město a městská část musí reflektovat potřeby všech svých občanů: rodin s dětmi, seniorů i lidí, kteří se – zpravidla ne vlastním přičiněním – ocitnou v krizové situaci, kdy potřebují pomoc zvenčí.

Taková situace může nastat v případě požáru či povodně. Aby lidé v těžké životní situaci nemuseli navíc řešit starosti s ubytováním, vybudovala městská část Praha 22 dva byty, v nichž najdou útočiště 24 hodin denně sedm dní v týdnu lidé, kteří se z jakéhokoli důvodu ocitnou v životní nouzi.

V budově naproti divadlu, která patří městské části, započala rekonstrukce a modernizace již před několika lety. Nejprve byla opravena fasáda celého domu a poté, co byly přízemní prostory zbaveny vlhkosti, byly zahájeny práce na rekonstrukci přízemních prostor. Místnosti, které byly v dezolátním stavu, tak během několika měsíců prošly kompletní obnovou. Na dříve vlhkém a nevlídném místě vznikly dva samostatné byty s dispozicí 2+kk a celkem deseti lůžky. Byty jsou občanům v nouzi k dispozici od února letošního roku.

Aby zde občané, kteří se ocitnou v nouzi, mohli v maximálním pohodlí přečkat nejnáročnější období, je v bytech k dispozici sociální zařízení i kuchyňská linka s nezbytnými spotřebiči, pračka a lůžkoviny.

Prostory mohou v případě krizové situace využívat nejen obyvatelé Uhříněvsi, Pitkovic a Hájku, ale i občané přilehlých obcí, jako jsou Benice, Kolovraty, Královice a Nedvězí u Říčan.